W chwili obecnej wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze będą dostępne dla odwiedzających. Z uwagi na zimową aurę prosimy o rozwagę, dostosowanie trasy do swoich możliwości oraz zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym. Obecnie w górach mamy świeży opad śniegu, który pokrywa wcześniej powstałe oblodzenia. Zalecamy posiadanie raczków i kijków, szczególne na stromych podejściach. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana. W zależności od wysokości i ekspozycji utrzymuje się w przedziale od 20 do 130 cm. Śnieg w partiach grzbietowych może być częściowo wywiany natomiast przy górnych granicach lasu tworzą się zaspy i miejsca zawiane. Aktualnie obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. Prosimy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa na terenie Parku wędrujemy wyłącznie po wyznaczonych szlakach.
UWAGA w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia. Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie Grupy Regionalnej GOPR , oraz za pomocą kamerki internetowej. Apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.
Praktyczne informacje dla odwiedzających
Wstęp do Parku jest płatny. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych: w Wołosatem przy parkingu, w Brzegach Górnych i Mucznem oraz na Przełęczach Wyżnej i Wyżniańskiej. Zakupując bilet na miejscu płacimy gotówką. Bilety należy zachować do kontroli.
Bilet wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.eparki.pl . Bilet zakupiony drogą elektroniczną (imienny) wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak. Uwaga: zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu)
Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska (zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody) oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych. Park obecnie utrzymuje trzy parkingi: w Wołosatem, Brzegach Górnych oraz na Przełęczy Wyżniańskiej – w lokalizacjach tych za postój pobierane są opłaty.
Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu, w samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też; a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat).
Na terenie Parku należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb (np. Straż Graniczna, GOPR).
Źródło: BdPN