Komunikat BdPN o stanie szlaków 28.02.2020 r.

Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 10 cm w niższych partiach do ok. 100 cm w strefie połonin (lokalnie do 150 cm) i jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wierzchnie warstwy śniegu są twarde i zamarznięte. Grzbiety w niektórych miejscach są wywiane. Obowiązuje 2 (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. W najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu. W trakcie zamieci widoczność może być ograniczona, należy zwracać uwagę na oznakowanie szlaku.

Wszystkie szlaki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne. Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne – świeży opad śniegu spowodował, że niektóre odcinki szlaków są nieprzetarte i występują zaspy. Wędrowanie w głębokim śniegu znacznie wydłuża wędrówkę. Na szlakach mogą zalegać powalone drzewa (możliwe do obejścia), które będą sukcesywnie usuwane. Miejscami występują oblodzenia.

Turyści wybierający się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną w dolinie górnego Sanu muszą być przygotowani na utrudnienia – dojazd samochodem osobowym możliwy jest jedynie do mostu na potoku Halicz, parkingi w Bukowcu oraz przy torfowiskach w Tarnawie są nieodśnieżone, natomiast ścieżki nieprzetarte.

W okresie zimowym wstęp do Parku jest nieodpłatny. BdPN stara się utrzymać w stanie odśnieżonym parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Wyżniańskim Wierchu oraz w Ustrzykach Górnych. Opłaty zgodnie z cennikiem, który obowiązuje w okresie zimowym. Nieodpłatnie udostępniane są toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie (Przełęcz Wyżna, Przełęcz Bukowska i Wetlina – Stare Sioło). W związku z koniecznością utrzymania przejezdności drogi dla służb w Wołosatem obowiązuje zakaz parkowania (patrz znaki drogowe). Samochody nie mogą przeszkadzać w zimowym utrzymaniu drogi wojewódzkiej ani też blokować zatoki dla autobusów.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym .

Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -