Komunikat BdPN o stanie szlaków 14.02.2020 r.

W górach panuje aura zimowa. Obowiązuje 2 (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. W grzbietowych partiach miąższość śniegu kształtuje się w granicach od 30 cm (w miejscach wywianych) do 120 cm.

Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Szlaki są drożne, miejscami występuje oblodzenie (zalecamy posiadanie raków lub raczków). Gwałtowne podmuchy wiatru mogą powodować częściowe zawianie tras, głównie w górnych odcinkach lasu oraz w partiach szczytowych. Mało uczęszczane szlaki turystyczne są nieprzetarte – poruszanie się po nich jest możliwe tylko na nartach lub rakietach. Wędrowanie w głębokim śniegu znacznie wydłuża wędrówkę.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna w dolinie górnego Sanu jest niedostępna ze względu na brak możliwości dojazdu samochodem osobowym do parkingu w Bukowcu.

Pamiętajmy, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia. Choć w dolinach w ciągu dnia temperatury mogą przekraczać 0°C, w partiach szczytowych panują temperatury ujemne i wiele silny wiatr. Widoczność może być ograniczona, należy zwracać uwagę na oznakowanie szlaku.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem na terenie BdPN obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Ze względu na bezpieczeństwo prosimy o nie zjeżdzanie na jabłuszkach po szlakach turystycznych. Powoduje to oblodzenie śladu i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie i upadek.

W okresie zimowym wstęp do Parku jest nieodpłatny. Staramy się utrzymać w stanie odśnieżonym parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Wyżniańskim Wierchu oraz w Ustrzykach Górnych (opłaty zgodnie z cennikiem). Nieodpłatnie udostępniamy toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie (Przełęcz Wyżna, Przełęcz Bukowska i Wetlina – Stare Sioło). W związku z koniecznością utrzymania przejezdności drogi dla służb w Wołosatem obowiązuje zakaz parkowania. Samochody nie mogą przeszkadzać w zimowym utrzymania drogi wojewódzkiej ani też blokować zatoki dla autobusów.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.

Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym .

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -