13.1 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumKomunikat BdPN o stanie szlaków 11.02.2022 r.

Komunikat BdPN o stanie szlaków 11.02.2022 r.

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że warunki na szlakach są niekorzystne, jednak pogoda poprawia się stopniowo. Długie wyprawy w dalszym ciągu są bardzo wyczerpujące ze względu na ciężki i mokry śnieg, który w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się. W takich warunkach przydają się rakiety śnieżne, a w partiach szczytowych raczki, ponieważ wyżej powierzchnia śniegu jest zamarznięta.

Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 30 cm w niższych położeniach do ok. 100-200 cm w partiach połonin. Rzadziej uczęszczane szlaki są nieprzetarte (Jawornik – Rabia Skała, pasmo graniczne, Pszczeliny – Bukowe Berdo, ścieżka na Bukowcu). W dalszym ciągu występują utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu, dojechać można ok. 50 metrów przed potokiem Halicz, dalej droga jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych.

W ciągu weekendu zapowiadany jest wzrost ciśnienia atmosferycznego i sporo słońca, a zatem śnieg będzie się topił i zapewne powroty będą w mokrych butach. Powierzchnie parkingów czynnych w okresie zimowym są odśnieżone, jednak zawsze może dosypać śniegu i trzeba być na to przygotowanym. Nie dajmy się oszukać słonecznej pogodzie, ciągle są to góry, aura może się zmienić w każdej chwili.

Przed wyjściem w góry nie zapomnijcie o zabraniu naładowanego telefonu z powerbankiem, energetycznego posiłku oraz termosu z gorącą herbatą.

Wyruszając w góry należy sprawdzić aktualną prognozę na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz zapoznać się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

 

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X