Droga krzyżowa w Bieszczadach – komunikat IV

Komunikat Bieszczadzkiego Parku Narodowego z dnia 28.03.2018 r.

W związku z tym, iż spodziewamy się, że w dniu 30.03 Bieszczadzki Park Narodowy odwiedzany będzie również w celu odbycia indywidualnych lub grupowych Dróg Krzyżowych prosimy o przyjęcie następujących informacji.

 1. W parku w dalszym ciągu panują warunki zimowe, szlaki pokrywa warstwa mokrego, częściowo udeptanego śniegu, który powoli się wytapia.
 2. Prosimy o skorzystanie z naszej kamery internetowej oraz przede wszystkim z prognoz pogody przed podjęciem decyzji o udziale w Drodze Krzyżowej.
 3. Należy się odpowiednio przygotować na wyjście w góry (termos z herbatą, jedzenie, ciepła odzież, odpowiednie obuwie dla wędrówek górskich) oraz ocenić swoje możliwości fizyczne.

  Mapa /BdPN
  Mapa /BdPN
 4. Wyznacza się dwie trasy które mogą być wykorzystywane dla potrzeb turystyki religijnej (szlak Wołosate-Przełęcz Bukowska oraz szlak relacji Wetlina Stare Sioło-Przeł. Orłowicza-Smerek-Kalnica w ruchu jednokierunkowym) – schematy w załączeniu.
 5. Zachęcamy do skorzystania z Drogi Krzyżowej na trasie Wołosate-Przełęcz Bukowska, gdyż są tam ustawione drewniane stacje, które ostatnio zostały odnowione. Obserwujemy, że od ponad 2 tygodni odbywają się tam Drogi Krzyżowe. W dniu 24 marca br. odbyła się m.in. II Bieszczadzka Droga Krzyżowa z udziałem JE Księdza Arcybiskupa Adama Szala.

  Mapa /BdPN
  Mapa /BdPN
 6. Prosimy wziąć pod uwagę jednak, że wiele osób stanu duchownego zachęca do przeżywania Wielkiego Piątku w swoich parafiach.
 7. Informujemy, że w dniu 30 marca szlak z Wołosatego na Tarnicę będzie zamknięty do ok. godz. 14:00. Inne trasy będą otwarte zgodnie z Regulaminem Parku.
 8. Prosimy o dostosowanie się do poleceń Służby Parku, kierującej ruchem samochodowym. Parkowanie pojazdów w Wołosatem na parkingu oraz na placu przy obiektach Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego. Prosimy nie parkować przy drodze wojewódzkiej w osadzie Wołosate, przy której obowiązuje zakaz parkowania.
 9. Park nie będzie pobierał w tym dniu opłaty wstępu. Opłatę parkingową w Wołosatem będzie pobierał dzierżawca obiektu gastronomicznego ulokowanego na parkingu.
 10. Park udostępni bezpłatnie 2 toalety (sanitariaty na parkingu w Wołosatem oraz toaletę alpejską przy samej Przełęczy Bukowskiej).
 11. Prosimy opiekunów grup pielgrzymów na trasie Wetlina Stare Sioło-Przełęcz Orłowicza-Smerek Kalnica, aby po wysadzeniu osób uczestniczących w drodze krzyżowej w Wetlinie skierowali pojazdy na parking Nadleśnictwa Cisna w Kalnicy, w celu oczekiwania na schodzących z gór.
 12. Prosimy o przestrzeganie zasad opisanych w Regulaminie Parku, który jest dostępny na stronie internetowej www.bdpn.pl w zakładce turystyka.
 13. Nad bezpieczeństwem osób przebywających w górach czuwać będą z urzędu ratownicy GOPR, a w pobliżu granicy państwowej (szczególnie dotyczy to Przełęczy Bukowskiej) spodziewane są patrole Straży Granicznej.

 

Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy

- Reklama -