10.1 C
Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumDługi weekend czerwcowy w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Długi weekend czerwcowy w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że wszystkie szlaki i ścieżki na terenie Parku są dostępne dla zwiedzających. Z uwagi na deszczową pogodę trasy przejść mogą być podmokłe i śliskie – prosimy zachować szczególną ostrożność. W takich warunkach koniczne jest obuwie turystyczne i nieprzemakalna kurtka, pomocne na śliskich odcinkach będą również kijki.

PdPN przypomina, że na terenie Parku obowiązuje bilet wstępu. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Zakupując bilet na miejscu zalecamy posiadanie gotówki (słabe zasięgi często uniemożliwiają wykonanie transakcji za pośrednictwem terminali płatniczych). Bilety należy zachować do kontroli. Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Bilet wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.eparki.pl . Bilet zakupiony drogą elektroniczną (imienny) wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak. Uwaga: zasięg Internetu na terenie parku nie jest najlepszy, warto zaopatrzyć się w bilety wcześniej (szczególnie trudna sytuacja jest w Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej i dolinie górnego Sanu).

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na parkingach Parku i parkingach gminnych. Sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów informacyjno-kasowych udostępniane są bezpłatnie w godzinach pracy punktów. Przy punktach znajdują się również kosze na opady, są to jedyne miejsca gdzie można pozostawić śmieci. Zalecamy jednak, aby zabierać śmieci ze sobą.

Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na parkingu, w samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też, a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat).

O psach na terenie Parku

Z pieskiem, na smyczy i w kagańcu możemy poruszać się wyłącznie na wyznaczonych odcinkach:

  • od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką,
  • od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,
  • od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony).

Pamiętajmy, aby sprzątać po swoich pupilach. Kosze na odpady zamontowane są na Przełęczy Wyżniańskiej, przy punkcie informacyjno-kasowym na Bereżkach oraz przy Stanicy konia Huculskiego w Tarnawie Niżnej. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z psem (na smyczy i w kagańcu) można spacerować również wzdłuż dróg publicznych i na terenie miejscowości. Wprowadzanie lub wnoszenie psów na szlaki nie wskazane w planie ochrony BdPN jest zabronione i grozi mandatem.

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X