3.7 C
Ustrzyki Dolne
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaSolinaBudowa kolejki gondolowej w Solinie. Chwilowy pat!

Budowa kolejki gondolowej w Solinie. Chwilowy pat!

Gminie Solina nie udało się rozstrzygnąć przetargu na sprzedaż działek, przez które planowana kolejka miałaby przebiegać.

I to nie z tego powodu, że gmina jakoś kręciła nosem. Do przetargu gmina przygotowała się solidnie. Do sprzedania wyznaczono działki o powierzchni ponad 8 ha. Specjaliści przeprowadzili ich wycenę a ta wskazywała na to, że cena wywoławcza za wszystkie działki, to w sumie 8 676 551 zł.

Przetarg odbył się końcem maja. Jeśli chodzi o oferty, niespodzianki żadnej nie było. Wpłynęła tylko jedna, od Polskich Kolei Linowych, których właścicielem jest Polski Fundusz Rozwoju. To właśnie PKL chciałyby w Solinie zbudować kolejkę gondolową i to z nią gmina w sprawie przyszłej inwestycji jest niejako po słowie (PKL opracowała np. koncepcję i wstępny projekt kolejki gondolowej).

Po otwarciu oferty pojawił się jednak pewien problem.

Komisja przetargowa dokonała sprawdzenia złożonej oferty i stwierdziła, że nie spelnia ona wymogów określonych w ogłoszeniu o przetargu – poinformował nas Adam Piątkowski, wójt gminy Solina – Zaoferowana cena była niższa od ceny wywoławczej nieruchomości, co spowodowało rozstrzygnięcie przetargu z wynikiem negatywnym.

PKL tłumaczyły przy tym, że więcej teraz zaoferować nie mogą. Epidemia i tej spółce miała mocno dać się we znaki. Plany inwestycyjne też zapewne postawione zostały trochę na głowie. A – przypomnijmy – w czerwcu ubiegłego roku poinformowano, że PKL w rozwój infrastruktury turystycznej planuje zainwestować 400 mln zł. Koszt budowy kolejki gondolowej i 30 m wieży widokowej w Solinie szacowano wówczas na 60 mln zł.

Jak informuje Adam Piątkowski, w sprawie inwestycji nikt broni nie składa. Gmina wkrótce ogłosi kolejny przetarg. PKL nadal są zainteresowane realizacją projektu „Budowa Kolei Gondolowej wraz ze stacją dolną „Plasza”, górną „Jawor”, budynkami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną”.

Trudno się zresztą dziwić. Prace nad budową kolejki trwają dobre pięć lat. W tym czasie udało się już – jak wspominaliśmy – opracować koncepcję i wstępny projekt inwestycji, a radni Soliny uchwalili miejscowy plan zagospodarowania dla terenu, na którym kolejka gondolowa miałaby powstać.

Oczywiście w obecnej sytuacji perspektywa realizacji inwestycji według pierwotnego planu, do 2022 r, stanęła raczej pod znakiem zapytania.

Widokowa kolej gondolowa nad Soliną

 

Źródło: gospodarkapodkarpacka.pl

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X