13.3 C
Ustrzyki Dolne
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumBieszczadzka Noc Kupały

Bieszczadzka Noc Kupały

Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach zaprasza 20 czerwca 2024 r. o godz. 16:00 na Bieszczadzką Noc Kupały.

W ramach wydarzenia organizatorzy odtworzą tradycyjne obchody Nocy Kupały zwanej też Sobótką, której tradycje przejęła później Noc Świętojańska. W czasie imprezy odbędzie się szereg warsztatów dostępnych dla wszystkich zainteresowanych w trakcie których będzie można poznać dawne Pieśni Sobótkowe, zapoznać się ze znaczeniem i symboliką roślin którymi przyozdabiano się w czasie święta a panie wspólnie zaplotą wianki. A także będzie można nauczyć się tradycyjnych polskich tańców, z którymi zakończy się wieczór.

Sama impreza zacznie się zgodnie z tradycją od wypuszczenia przez panny wianków, które w dole rzeki za zakrętem będą łapać panowie. Uwaga, zdobywca wianka danej damy ma prawo do pierwszego tańca z nią. Warto zapamiętać wygląd wianka wybranej partnerki! Jeśli „nowo” poznana para przypadnie sobie do gustu nie zostaje nic innego jak wspólnie przeskoczyć przez ogień i udać się na poszukiwania kwiatu paproci…

Wszyscy pozostali zaproszeni są na potańcówkę do białego rana! W czasie potańcówki będzie można zatańczyć tradycyjne tańce poznane na warsztatach, a także wiele zabaw i tańców prowadzonych przez wodzireja!

Uwaga! Noc Kupały to wyjątkowa tradycja w czasie której zwyczajowo zarówno kobiety i mężczyźni ubierali się na biało, oczywiście taki ubiór nie jest obowiązkowy, ale na pewno nada naszej zabawie dodatkowego uroku!

Całe wydarzenie jest darmowe.

MIEJSCE:
Baza namiotowa Stowarzyszenia Inicjatyw Bieszczadzkich „Przyłączenie” Dwernik 37

Plan Wydarzenia:

16:00 – Wicie wianków
17:00 – Śpiewy Kupalne
18:30 – Taniec Tradycyjny od podstaw
20:30 – Puszczanie Wianków
21:00 –Potańcówka z kapelami Daj Ognia! i Ozimkowicza.

 

 

Źródło: podkarpackie.travel

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X