-4.3 C
Ustrzyki Dolne
czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaArchiwum​Miliony trafią do gmin górskich

​Miliony trafią do gmin górskich

Sanok, Rymanów i Ustrzyki Dolne – to najwięksi beneficjenci naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Na Podkarpacie trafi ponad 66 mln zł. wsparcia, stanowiącego realną pomoc dla samorządów szczególnie dotkniętych trwającą pandemią.

Kwota wsparcia dla gmin górskich w skali kraju wynosi 1 mld zł. O dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych starało się 27 gmin z naszego województwa i wszystkie otrzymają dofinansowanie. Zadania najczęściej powtarzające się we wnioskach to budowa ścieżek rowerowo-pieszych, modernizacja i budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowa wież widokowych czy budowa dróg i chodników.

To wspaniała wiadomość dla naszych samorządów. Chcę podkreślić, że nabór cieszył się dużym zainteresowaniem – o środki starały się wszystkie uprawnione gminy. Dla jednostek, które mają znaczenie turystyczne i w następstwie pandemii odnotowały straty budżetowe, rządowe wsparcie jest niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia zaspokojenia potrzeb mieszkańców, ale przede wszystkim dla rozwoju turystyki – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Samorządy mogły ubiegać się o finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:

  • szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
  • placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
  • parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
  • skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
  • infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

Wyniki naboru są dostępne tutaj: Wsparcie dla gmin górskich – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

- Reklama -
- Reklama -

POPULARNE

X