Łemkowszczyzna i Huculszczyzna w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaprasza do obejrzenia 2 wystaw: „Od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę” i „Huculszczyzna jako inspiracja twórczości i filozofii Stanisława Vincenza” (w godzinach otwarcia Muzeum Przyrodniczego), ul. Bełska 7, w Ustrzykach Dolnych.

Pierwsza z wystaw to reprodukcje archiwalnych zdjęć wykonanych przez prof. Romana Reinfussa w latach 1930 – 1939 na obszarze Pogórza Karpackiego, Beskidu Niskiego, Bieszczadów i pogranicza Gorganów i Czarnohory. Zdjęcia pochodzą z negatywów szklanych i celuloidowych zakupionych po śmierci Profesora od rodziny w 2000 r. przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dotyczą kultury materialnej i duchowej Pogórzan, Dolinian, Łemków, Bojków i obszaru pogranicza bojkowsko-huculskiego. Posiadają duże znaczenie w poznaniu grup etnograficznych zamieszkujących południowo-wschodnią Polskę do 1939 r. i okresu deportacji ludności obrządku wschodniego po zakończeniu II wojny światowej.

Druga wystawa obejmuje 60 fotografii związanych ze Stanisławem Vincenzem, jego rodziną i Huculszczyzną. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Joanny i Andrzeja Vincenzów, mieszkających w Heidelbergu w Niemczech. Jest to część dużego zespołu fotografii, które zostały przeniesione i ocalone w maju 1940 r., w trakcie ucieczki rodziny Vincenzów z Czarnohory na Węgry. Najcenniejsze i najciekawsze są fotografie przedstawiające samego pisarza, który w latach 1926-1940 mieszkał w huculskiej miejscowości Bystrec, położonej u stóp głównego grzbietu Czarnohory. Przedstawiają jego nie istniejący już drewniany dom. To w nim zaczęło powstawać słynne dzieło „Na wysokiej Połoninie”, wydane w 1936 r. w Wydawnictwie „Rój”, kończone już na emigracji w La Combe de Lancey pod Grenoble we Francji, w postaci kolejnych tomów – „Zawada” (Londyn 1970 r.), „Listy z nieba” (Londyn 1974 r.) i „Barwinkowy wianek”. Zdjęcia przedstawiają także pisarza z jego przyjaciółmi Hucułami, z którymi związał się na całe życie i którzy byli inspiracją jego twórczości pisarskiej, nawet po opuszczeniu Huculszczyzny. Niezwykle ciekawe są również fotografie przedstawiające budownictwo sakralne, obrzędy, typy huculskie, spław drewna i widoki górskie.

Wystawy zostały udostępnione przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Opracował Robert Kubit

 

 

Źródło: BdPN

 

- Reklama -