5.6 C
Ustrzyki Dolne
środa, 21 października, 2020

Wybierz język (tłumacz Google) :

More
  Strona główna Wydarzenia Rozwój regionu Budowa kolejki gondolowej w Solinie. Chwilowy pat!

  Budowa kolejki gondolowej w Solinie. Chwilowy pat!

  Gminie Solina nie udało się rozstrzygnąć przetargu na sprzedaż działek, przez które planowana kolejka miałaby przebiegać.

  I to nie z tego powodu, że gmina jakoś kręciła nosem. Do przetargu gmina przygotowała się solidnie. Do sprzedania wyznaczono działki o powierzchni ponad 8 ha. Specjaliści przeprowadzili ich wycenę a ta wskazywała na to, że cena wywoławcza za wszystkie działki, to w sumie 8 676 551 zł.

  Przetarg odbył się końcem maja. Jeśli chodzi o oferty, niespodzianki żadnej nie było. Wpłynęła tylko jedna, od Polskich Kolei Linowych, których właścicielem jest Polski Fundusz Rozwoju. To właśnie PKL chciałyby w Solinie zbudować kolejkę gondolową i to z nią gmina w sprawie przyszłej inwestycji jest niejako po słowie (PKL opracowała np. koncepcję i wstępny projekt kolejki gondolowej).

  Po otwarciu oferty pojawił się jednak pewien problem.

  Komisja przetargowa dokonała sprawdzenia złożonej oferty i stwierdziła, że nie spelnia ona wymogów określonych w ogłoszeniu o przetargu – poinformował nas Adam Piątkowski, wójt gminy Solina – Zaoferowana cena była niższa od ceny wywoławczej nieruchomości, co spowodowało rozstrzygnięcie przetargu z wynikiem negatywnym.

  PKL tłumaczyły przy tym, że więcej teraz zaoferować nie mogą. Epidemia i tej spółce miała mocno dać się we znaki. Plany inwestycyjne też zapewne postawione zostały trochę na głowie. A – przypomnijmy – w czerwcu ubiegłego roku poinformowano, że PKL w rozwój infrastruktury turystycznej planuje zainwestować 400 mln zł. Koszt budowy kolejki gondolowej i 30 m wieży widokowej w Solinie szacowano wówczas na 60 mln zł.

  Jak informuje Adam Piątkowski, w sprawie inwestycji nikt broni nie składa. Gmina wkrótce ogłosi kolejny przetarg. PKL nadal są zainteresowane realizacją projektu „Budowa Kolei Gondolowej wraz ze stacją dolną „Plasza”, górną „Jawor”, budynkami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną”.

  Trudno się zresztą dziwić. Prace nad budową kolejki trwają dobre pięć lat. W tym czasie udało się już – jak wspominaliśmy – opracować koncepcję i wstępny projekt inwestycji, a radni Soliny uchwalili miejscowy plan zagospodarowania dla terenu, na którym kolejka gondolowa miałaby powstać.

  Oczywiście w obecnej sytuacji perspektywa realizacji inwestycji według pierwotnego planu, do 2022 r, stanęła raczej pod znakiem zapytania.

  Widokowa kolej gondolowa nad Soliną

   

  Źródło: gospodarkapodkarpacka.pl

   

  - Reklama -

  POPULARNE

  Kolejka gondolowa w Solinie coraz bliżej

  Solina to jedno z najbardziej popularnych turystycznych miejsc w Polsce, a kolej linowa będzie prawdopodobnie pierwszą na świecie przebiegającą wzdłuż zapory wodnej. Co roku...
  00:02:25

  Na tropie ginących zawodów – warsztaty kowalstwa

  Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie przygotowało najnowszy film promocyjny pt: "Na tropie ginących zawodów - warsztaty kowalstwa". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ofertą...

  Uwaga! Odradzamy wyjście w góry

  Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Intensywne opady deszczu spowodowały, że szlaki są rozmoknięte i śliskie, a poziom...

  Tworzenie „Rafinerii Kultur” w Ustrzykach Dolnych czas zacząć

  Placówka powstanie po modernizacji i adaptacji wnętrz byłej rafinerii „Fanto”. Wejdzie ona w skład Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Przetarg na wykonawstwo inwestycji wygrała firma „Krospol”....
  X